Czym jest RPG?

Witaj przybyszu! Jeżeli tutaj trafiłeś zapewne usłyszałeś gdzieś o czymś tak dziwnym jak gry RPG czy też gry fabularne. Jeżeli chcesz się dowiedzieć o co dokładnie z tym wszystkim chodzi to usiądź sobie wygodnie…

Co to w ogóle jest?

Gry fabularne, RPGi (Role-Playing Game) czy też TTRPG (Tabletop Role-Playing Game) to prekursorzy komputerowych gier RPG (cRPG). Giganty takie jak Skyrim, Fallout czy Pillars of Eternity wywodzą się z gier rozgrywanych przy stole, bez komputerów.

Tym co wyróżnia tradycyjne gry fabularne od innych gier (zarówno planszowych jak i komputerowych) jest ich otwartość i praktycznie nieograniczony potencjał. Nie ma tu zamkniętych i z góry założonych linii dialogowych, niewidzialnych ścian ani NPCów, którzy stoją w miejscu i wiecznie mówią to samo.

Gry fabularne są grami towarzyskimi (jak np. gry planszowe) i raczej niemożliwym jest granie w nie samemu1. Trochę ironiczne jak na najbardziej nerdowską rozrywkę…

Jak wygląda sama gra?

Każda z siedzących przy stole osób (poza jedną) ma przed sobą kartkę z wydrukowaną tzw. kartą postaci. Jest to nic innego jak cechy opisujące postać, takie jak np. siła, zręczność, różnego rodzaju umiejętności itp., itd.
Coś podobnego można znaleźć w wielu grach komputerowych.

Gracze będą opisywać co ich postaci robią i mówią, co czują i jak wyglądają.

Odpowiednik karty postaci z gry Gothic

Osoba, która nie ma postaci to Mistrz Gry. MG ma pod kontrolą całą rozgrywkę i do jego zadań należy opisywanie graczom świata widzianego oczami ich postaci, odgrywanie wszystkich pozostałych bohaterów (tzw. NPCów lub BNów) oraz stawianie przed graczami wyzwań. W grze komputerowej swego rodzaju Mistrzem Gry są jej twórcy, którzy stworzyli w grze całą fabułę, stworzyli świat i tchnęli w niego życie. 2

Czyli podsumowując:
Mistrz Gry steruje światem, odgrywa bohaterów niezależnych oraz tworzy fabułę, która będzie stanowiła dla postaci graczy wyzwanie.
Gracze sterują swoimi postaciami w reakcji na opisy Mistrza Gry.

Poniżej znajdują się dwa nagrania z sesji RPG. Mogą wyglądać nieco skomplikowanie, ale obie są prowadzone przez doświadczonych Mistrzów Gry, początki są dużo łatwiejsze niż się wydaje.

Przykładowa sesja RPG po angielsku
Przykładowa sesja RPG po polsku

Co jest potrzebne do gry?

Tak czysto teoretycznie wystarczy kilka chętnych osób, kartka, ołówek i kostka.
W praktyce jednak będziemy musieli się najpierw zdecydować na jakiś konkretny system (lista popularnych i polecanych systemów, w tym kilka darmowych, znajduje się dalej)

Kiedy już mamy konkretny system konieczne będą karty postaci z tego systemu oraz jedna osoba, której chciało się z grubsza ogarnąć zasady. Ta osoba będzie Mistrzem Gry.

Dalej będą niezbędne kostki używane w danym systemie. Najczęściej na wstępie jest napisane, jakie będą potrzebne. Można je kupić w większości sklepów z grami planszowymi lub przez internet (wystarczy wpisać “kości RPG sklep” i wyskakuje mnóstwo potencjalnych miejsc zakupu). Jeżeli jednak chcecie grać online, fizyczne kości nie będą potrzebne. O tym jednak później.

Z rzeczy niezbędnych to tyle. Z czasem na sesjach zaczną się też pojawiać inne przedmioty, jak np mapy czy handouty, ale nie wszystko na raz.

Jaki system wybrać?

Systemów RPG są tysiące. Najpopularniejszym serwisem, na którym znajduje się znaczna większość z nich jest DriveThruRPG.com.

Poniżej znajdują się dwie listy systemów: Popularne i Darmowe. Każdy z nich jest w języku polskim.

Popularne systemy RPG

Dungeons&Dragons 5ed.- absolutny klasyk. Piąta edycja ojca RPGów, najpopularniejszy system na świecie. Elfy, krasnoludy, lochy i smoki. Fantasy pełną parą!

Warhammer Fantasy Roleplay 2 i 4 edycja.- jeden z najpopularniejszych systemów w Polsce. Jedni go kochają, inni nienawidzą. Niewątpliwie jest jednak świetnym systemem na początek przygody z RPGami (sam zaczynałem od 2 edycji). Też fantasy…

Zew Cthulhu 7ed.– tajemnicza i straszna gra fabularna. Mity Cthulhu są ostatnio na topie, więc jeżeli to Twoje klimaty to na pewno strzał w dziesiątkę.

Neuroshima– flagowe polskie postapo. Klimaty falloutopodobne.

Fate Core– nie jest to klasyczny podręcznik, gdyż niemożliwym jest znaleźć tam opis świata. To tzw. mechanika uniwersalna, czyli podręcznik, do którego świat dobierasz (lub tworzysz) we własnym zakresie. Podobnie działa Savage Worlds.

Darmowe systemy RPG

Fajerbol (i pochodne)- prosty system autorstwa Skavenlofta. Oryginalny Fajerbol to klasyczne fantasy, ale powstało wiele innych wersji, więc znajdziemy niemal każdy gatunek.

FUNT RPG– uniwersalna mechanika. Też bez opisu świata.

Co dalej?

Jeżeli już masz kilku znajomych i podręcznik do wybranego systemu to dasz radę. W większości jest całkiem sensownie napisane jak grać, a przede wszystkim są dostępne przykładowe przygody.
Na początek najlepsze co możesz zrobić to zagrać właśnie w przygodę z podręcznika!

Na tym blogu znajdziesz również poradnik pisania swojego pierwszego scenariusza! KLIKNIJ TUTAJ

Inne blogi/strony/kanały o tematyce RPGowej

Nie masz z kim grać?

Spodobały Ci się gry fabularne, ale nie masz z kim grać? Jeżeli jesteś z nieco większego miasta to na pewno działa tam klub fantastyki, gdzie łatwo znajdziesz osoby grające w RPGi. Szukać też możesz na dedykowanych temu grupach na Facebooku (większość miast ma swoje grupy skupiające osoby szukające drużyny), ale najlepiej zacząć poszukiwania od grupy Panie i Panowie, zagrajmy w RPG.

Nie masz gdzie grać?

Masz znajomych z którymi fajnie byłoby zagrać, ale nie masz gdzie? A może mieszkacie w innych miastach? Nic straconego! Istnieje wiele narzędzi umożliwiających granie w RPGi przez Internet:

  • Roll20– wirtualny stół, stworzony specjalnie na potrzeby grania w gry fabularne. 90% funkcji jest dostępnych za darmo.
  • Tabletop simulator– kolejny wirtualny stół, tym razem bardziej rozbudowany graficznie, ale płatny.
  • RoleGate– platforma do gry w formie tekstowej.

Pomyślnych rzutów!


1 Oczywiście istnieją również wyjątki. Przykładem jednoosobowych gier fabularnych są gry paragrafowe, takie jak wydane niedawno “Samotnie przeciwko ciemności”

2 Znajdziemy też całą gamę systemów pozbawionych Mistrza Gry. Jednak na początek przygody z RPGami polecam klasyczne podejście. Systemy pozbawione MG można znaleźć np. na DriveThruRPG.com.


P. S.: Jeżeli prowadzisz swojego bloga/stronę poświęconą RPGom i też planujesz zamieścić wpis o tym, czym są RPGi, możesz bez żadnych wyrzutów inspirować się tym wpisem lub nawet go bezkarnie przekleić. Wyślij mi tylko wiadomość z linkiem do swojej strony 🙂

2 komentarze

  1. Even pisze:

    właśnie jestem na etapie tworzenia podobnego wpisu, z tym że w nieco szerszym kontekście (RPG/cRPG) i co jakiś czas wracam tutaj po inspirację 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.