Druk 3D w grach fabularnych + konkurs

Ostatnimi czasy w mediach coraz częściej przewija się fraza “druk 3D”. Domowe narzędzie, które pozwala na niemal ciągłą produkcję plastikowych (albo żywicznych) modeli brzmi jak mokry sen zapalonego racza D&D. Koniec z wydawaniem setek złoty na figurki, modele lochów, sztuczne drzewa, kamienie, skrzynki, itp., itd.
Przygotowywanie figurek, np. przy użyciu druku 3D, było jedną z moich propozycji w artykule o przygotowaniu się graczy.

Jak to wygląda w praktyce? Czy druk 3D to skomplikowana technologia dostępna jedynie dla wirtuozów inżynierii, czy może jednak przeciętny turlacz kostek jest w stanie ją opanować?

Przyjrzyjmy się zatem drukowi 3D okiem RPGowca.

UWAGA. NA KOŃCU WPISU ZNAJDUJĄ SIĘ ZASADY KONKURSU!

Czym jest druk 3D?

Myślę, że obecnie każdy mniej więcej wie czym jest druk 3D, ale aby ułatwić dalsze czytanie dobrze przeczytać ten krótki wstęp teoretyczny.

Druk 3D to technologia umożliwiająca produkcję trójwymiarowych obiektów za pomocą urządzenia- drukarki 3D. Istnieje wiele sposobów ich działania, ale nam przydadzą się dwa:

FDM (Fused Deposition Modeling)

Znalezione obrazy dla zapytania prusa i3
Drukarka FDM

Najpopularniejszy rodzaj drukarek. Ich działanie polega na kładzeniu warstw roztopionego plastiku. Są stosunkowo niedokładne, ale najtańsze. Pozwalają też na drukowanie większych elementów niż drugi typ. Wydruk jednej figurki w moim przypadku trwa ok. 3 godzin.
Do przykładowych drukarek należą:
Ender 3, Anycubic i3 MEGA, Prusa i3, Ultimaker S5.

Znalezione obrazy dla zapytania 3d print
Wydruk z drukarki FDM

DLP (Digital Light Processing)

Znalezione obrazy dla zapytania anycubic photon
Drukarka DLP

Drukarki DLP są bardzo dokładne, ale trochę droższe od FDM. Działają również addytywnie (warstwa na warstwie), z tą różnicą, że ekran LCD naświetla żywicę, powodując jej utwardzenie. Dzięki temu dodawanie większej liczby elementów do wydrukowania na raz nie wydłuża czasu całego procesu, ponieważ cała warstwa jest naświetlana jednocześnie.

Dla kogo to jest?

Z punktu widzenia RPGowca, druk 3D przyda się szczególnie tym drużynom grającym w systemy z walką taktyczną. Oczywiście takie D&D czy Warhammer aż się proszą o wyciągnięcie figurek na stół. Do tego dorzucić tylko kafelki lochów, kilka skrzynek i gotowy dungeon crawler.

Ale druk 3D w grach fabularnych to nie tylko figurki i makiety. Możemy wybierać spośród ogromu wież do kości, ekranów MG, żetonów, skrzyneczek na kostki czy nawet samych kostek.

Oczywiście do tego wszystkiego dochodzi dostępna ogromna biblioteka modeli pozornie niezwiązanych z RPGami. Kiedy jednak jakiś handout będzie potrzebny na sesję, znajdziesz co trzeba.

Skąd brać modele?

Najprostszym sposobem jest Google. Wystarczy wpisać interesujące nas hasło i dodać “stl” (czyli rozszerzenie plików używanych przez slicery).
W wynikach pojawią nam się różne wyszukiwarki plików odsyłające do odpowiednich stron.

Największą bazą modeli jest Thingiverse. To taki DeviantArt dla druku 3D.

Kolejnym miejscem do poszukiwań jest Patreon. Wpisanie w Google frazy “patreon 3d printing miniatures” wyświetla mnóstwo artystów, którzy za małą opłatą dają dostęp do bazy swoich modeli.

Dodatkowo mamy jeszcze dwie strony, które umożliwiają tworzenie własnych figurek. Płatny Hero Forge i darmowy Desktop Hero.

Hero Forge

Wiedza techniczna

Czy trzeba być inżynierem, aby rozpocząć przygodę z drukiem 3D? Absolutnie nie.

Jak to z każdym sprzętem bywa, wiedza techniczna przydaje się, kiedy coś się dramatycznie zepsuje, ale ogromna społeczność (szczególnie zrzeszona dookoła tych tanich drukarek) jest bardzo chętna do pomocy. Dodatkowo w przypadku np. drukarki Ender 3, Fat Dragon Games udostępniło gotowy profil do drukowania RPGowych miniaturek. Nic tylko pobrać i drukować.

Sprawa wygląda jeszcze lepiej w przypadku drukarek DLP. One przychodzą praktycznie gotowe do drukowania, nie trzeba dużo zmieniać. Niestety przy wydruku trzeba się więcej napracować, gdyż takowy później należy wyczyścić i utwardzić, a sama praca z żywicą wymaga ostrożności. Nie jest to jednak bardzo trudne i efekt jest zdecydowanie wart włożonej pracy.

Druk 3D: FDM czy DLP?

FDM

 • Lepszy do dużych modeli jak np. elementy terenu. Z figurkami jednak też sobie daje radę przy lekkim nakładzie pracy.
 • Filament (plastik, którym się drukuje) jest tani i wystarcza na wiele wydruków. Łatwo dostępny w Polsce za ok 50zł/kg.
 • Modyfikowanie profilu, aby uzyskać lepsze efekty wymaga sporo czasu i konieczne jest zdobycie dodatkowej wiedzy w tym zakresie. Społeczność jest jednak na tyle duża, że nie jest to probelm.
 • Największym problemem jest odpowiedni dobór ustawień przed drukiem
 • Najtańsza z polecanych przeze mnie drukarek kosztuje w momencie pisania artykułu niecałe 700zł.
  ENDER 3

DLP

 • Lepszy do małych, precyzyjnych wydruków. Miniaturki do D&D wychodzą tutaj lepsze niż ze sklepu.
 • Żywica jest droga, najtaniej wychodzi sprowadzanie jej z Chin. Dodatkowo ma trujące opary przez co praca z nią wymaga wielu środków ostrożności.
 • Używając rozwiązań dostarczanych z drukarką uzyskuje się lepsze efekty, niż po tygodniach spędzonych nad drukarką FDM dopieszczając ustawienia.
 • Największym problemem jest obróbka wydruku po wyjęciu z drukarki.
 • Najtańsza z polecanych przeze mnie drukarek kosztuje w momencie pisania artykułu niecałe 1 100zł.
  ANYCUBIC PHOTON

KONKURS

KONKURS ZAKOŃCZONY!
Wygrywa Estera Drobnik i jej Orianna!

Do wygrania mamy 8 (słownie OSIEM) figurek do RPGów wydrukowanych w technologii FDM na drukarce Anycubic i3 MEGA. Figurki zostały przeze mnie wydrukowane i wstępnie przemalowane, aby ułatwić ich malowanie.

Nie zajmuję się drukiem 3D komercyjnie, moja drukarka to tania chińska maszyna. Nie spędzałem też setek godzin doskonaląc jakość. Dlatego figurki nie są idealne. Kosztowały jednak sporo pracy.

Co trzeba zrobić, aby je wygrać?

Sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy napisać komentarz na Facebooku.

Komentarz ma być opisem Twojego ulubionego Bohatera, którym/którą przyszło Ci grać na sesji. Odpowiedzi zbiorę i przekażę moim graczom, aby oni wybrali najlepszą.

Zwycięzca zostanie ogłoszony dnia 01.10.2019r. Tuż po ogłoszeniu wyników proszę zwycięzcę o kontakt przez Facebooka. Przesyłka zawierająca wszystkie osiem figurek zostanie wysłana na mój koszt do paczkomatu (na terenie Polski).

REGULAMIN KONKURSU

 1. Organizatorem konkursu jest blog KaSetka należący do Kamila Młodzikowskiego.
 2. Konkurs jest prowadzony za pośrednictwem portalu Facebook wśród fanów strony KaSetka. Portal Facebook nie jest jednym z organizatorów konkursu.
 3. Konkurs jest prowadzony od momentu jego ogłoszenia do dnia 24.09.2019r. do godziny 23:59.
 4. Wyniki zostaną ogłoszone dnia 01.10.2019r. o godzinie 12:00.
 5. Uczestnikami konkursu mogą być jedynie fani strony KaSetka (tj. takie, które ją polubiły). W przypadku niepełnoletności, uczestnik konkursu musi posiadać zgodę rodziców lub prawnych opiekunów na udział w nim.
 6. Aby przystąpić do konkursu uczestnik musi napisać komentarz pod tym postem, w którym opisze swoją ulubioną postać z sesji RPG.
 7. Jeden uczestnik może napisać jeden komentarz. W przeciwnym wypadku zostanie zdyskwalifikowany.
 8. Sędziami w konkursie będą gracze organizatora, którzy wybiorą najlepszą odpowiedź nie znając autorów nadesłanych prac.
 9. Nagrodą w konkursie są figurki do gry fabularnej (8 sztuk) wydrukowane na drukarce 3D.
 10. Nagroda zostanie przesłana do zwycięzcy na koszt organizatora za pomocą paczkomatów Inpost.
 11. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu konkursu, o czym poinformuje zarówno na blogu jak i na fanpage’u na Facebook’u.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.