Role Gate, czyli co zrobić, gdy nie można się umówić na sesję

Co to jest?

Role Gate to platforma rozwijana przez Ryana Pergenta i Dana Voinescu służąca do gry w RPG w formie tekstowej. Swoją strukturą odbiega jednak od gier forumowych, skłaniając się ku tradycyjnej formie grania na sesji.
Jeżeli już Cię zaciekawiło to zerknij tutaj >> Role Gate

Jak wygląda przygotowanie?

Wszystko zaczyna się od Mistrza Gry, który tworzy nową przygodę. Wprowadza tytuł, opis i zasady jakie będę obowiązywały podczas rozgrywki. Zazwyczaj jest podawany również system, który będzie napędzał całą akcję. Większość graczy to Amerykanie, także królującym systemem jest D&D 5ed., ale całkiem łatwo znaleźć też inne, a czasem zdarzają się również gry indie (np. regularnie napotykam grających w Everyone is John). Bardzo fajnie też gra się w Fate Core (o ciekawych settingach do Fate Core możesz przeczytać TUTAJ)
Prowadzący definiuje również kartę postaci. Oczywiście do popularnych systemów są już z góry przygotowane, ale bardzo łatwo jest utworzyć własną.

Karta postaci na Role Gate
Moja postać z SF granego na Fate Accelerated

Ostatnim jego krokiem jest określenie, ilu graczy będzie mogło dołączyć do gry. Istnieje też możliwość ustawienia hasła, żeby móc sobie spokojnie pograć ze znajomymi.

Teraz kolej gracza. Gdy dołączy do gry jedynym co musi zrobić to wypełnić kartę postaci. Warto wtedy mieć na uwadze wymagania jakie MG postawił w zasadach rozgrywki.

Jak wygląda gra?

Podczas rozgrywki zarówno MG jak i gracze mają dwie opcje zamieszczania tekstu: Opisywanie i Mówienie. Jak sama nazwa wskazuje, pierwsza opcja służy do opisu otoczenia i działań BG i BN, a druga, posiadająca opcję wyboru tonu głosu, służy do wypowiedzi.

Przykład rozgrywki na Role Gate
Fragment przygody rozgrywanej w świecie „Rosyjskich pato superbohaterów”

Do dyspozycji oddano również to, co niewątpliwie jest nierozłącznym elementem gier fabularnych… KOŚCI!

Sposobów ich używania jest wiele: od prostego rzutu dowolną kostką po MG proszący gracza o rzut uwzględniający cechy zapisane w karty postaci (gracz jedynie klika „Rzuć kością” i jego postać może spokojnie umierać).

Dodatkowo istnieje opcja dzielenia historii na Akty, Rozdziały i Sceny, dzięki czemu łatwo można uporządkować grę i dodatkowo ułatwić czytanie naszych zmagań innym użytkownikom.

Dokładnie! Jeżeli tylko MG wyrazi taką zgodę, to przygoda może być czytana przez wszystkich graczy z całego Role Gate.

Czy trudno zacząć?

To zależy. Jeżeli ma się kilka osób, które chciałyby zagrać to jest to banalnie proste. Gorzej, jeżeli startuje się samemu. Wtedy bardzo przydatna jest znajomość języka angielskiego w przyzwoitym stopniu. Inną opcją jest również znalezienie chętnych na grupach takich jak RPG Online czy Po Prostu Graj! – sesje RPG online.

Czy strona nie umiera…?

Absolutnie! Jest nieustannie wspierana i regularnie wychodzą nowe aktualizacje dodające jeszcze więcej funkcjonalności. Wśród użytkowników nieustannie prowadzone jest głosowanie, której funkcji aktualnie najbardziej oczekują. W 90% przypadków właśnie ta z największą liczbą głosów pojawia się w nowej aktualizacji.

Zaplanowane funkcje na Role Gate
Głosowanie na funkcje

Dodatkowo strona prosi o każde wsparcie finansowe. Mają swoją formę comiesięcznego abonamentu na kilku różnych poziomach finansowych. Jest to jednak zrobione tak, że nic poza rzeczami kosmetycznymi nie jest płatne.

Co jeszcze?

Role Gate ma jeszcze kilka funkcji, o których nie wspomniałem i pojawia się ich coraz więcej. Najlepiej będzie zajrzeć na stronę samemu! Rejestracja jest darmowa i trwa chwilę.

Jeżeli dzięki temu wpisowi Twoja przygoda z Role Gate się zaczęła i zapowiada się, że zagości na stałe to daj koniecznie znać w komentarzu!

Role Gate logo
Kliknij obrazek aby przejść na stronę Role Gate

Wpis ten nie jest reklamą i nie otrzymałem żadnych korzyści za jego opublikowanie.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.